NARODOWE CZYTANIE 2023.

37 wyświetleń | 11 września 2023 | Aktualności | Mniej niż 2 minuty czytania

Honorowy Patronat nad akcją Narodowego Czytania sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Lekturą 12 odsłony Narodowego Czytania było ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

,,To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.”- Źródło: List Prezydenta RP z 6 czerwca 2023 r.

Z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich spotkaliśmy się w naszej Bibliotece.

Wspólnie udało nam się odkryć niezapomniany poetycki klimat tego dzieła. W tle towarzyszyła nam bogata nadniemeńska przyroda, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielom z Zespołu Placówek Oświatowych w Krzczonowie za piękne czytanie!

We wspólnym czytaniu ,,Nad Niemnem” towarzyszyli nam również Wójt Gminy Tokarnia Pan Marek Kluska oraz Pan Sekretarz Marian Cieślik.

To było dla nas wszystkich pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury.