49 wyświetleń | 22 czerwca 2023 | Aktualności | Mniej niż 5 minuty czytania
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania dzisiejszej audycji Pana Mariana Cieślika eMKa Magazyn Kulturalny na falach radia AIN KARIM (104,4 FM).
Gościnnie, jak co kwartał w dzisiejszej audycji wystąpią wasze bibliotekarki z Biblioteka Samorządowa Gminy Tokarnia
Spotykamy się przed dzisiaj (22 czerwca 2023r.) o godzinie 19:00
W audycji m.in.:
I
Ostatnie badania GUS za 2022 r. są bardzo optymistyczne :
wzrosła liczba odwiedzin bibliotek o 18%;
wzrosła liczba czytelników o 6%;
wzrosła liczba udostępnień na miejscu o 51%.
biblioteczne księgozbiory powiększyły się aż o 51,1% ,
zorganizowano o 51,2% więcej imprez stacjonarnych, które zgromadziły o 56,7% więcej uczestników.
Nasze rodzime statystyki również potwierdzają procentowy wzrost powyższych wskaźników Oby tak dalej
II
Nasza Biblioteka realizuje Program Instytutu Książki ,,Mała książka – wielki człowiek” uznawany za prawdziwą największą akcje bookstartową w Polsce, wychowującą nowe pokolenia czytelników. W ramach kampanii społecznej Mała Książka Wielki Człowiek promowane są korzyści wynikające ze wspólnego , rodzinnego czytania od pierwszych miesięcy życia. Przypomnę tylko krótko na czym polega projekt:
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4–6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
Do dnia dzisiejszego w naszej Bibliotece obdarowaliśmy wyprawką czytelniczą ok 460 małych – wielkich czytelników. Jesienią rusza kolejna odsłona Programu edycja 2023/2024, serdecznie zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej , Facebooka.
III
Nasza Biblioteka włączyła się w akcję czytelniczą NPRCz 2.0 – Książkowy NIEKALENDARZ z wyzwaniami czytelniczymi na każdy miesiąc.
Wyzwanie czytelnicze na każdy miesiąc, to świetna inspiracja do nowych czytelniczych przygód! Co miesiąc publikujemy Karty- na każdy miesiąc inne zadania, które zachęcą do odwiedzenia naszej Biblioteki i sięgnięcia po książkę.
Wyzwania czytelnicze to inspiracje, aktywności z książką, najważniejsze literackie rocznice.
Dodatkowo, by zachęcić dzieci do codziennego czytania, wprowadziliśmy czytelniczą kartę na pieczątki. Zachęcamy wszystkich czytelników, w każdym wieku do wzięcia udziału w wyzwaniu dotyczącym czytania. Czytaj codziennie przez co najmniej siedem minut.
W naszej Bibliotece czekają na czytelników materiały w ramach akcji Książkowy NIEKALENDARZ:
-Karty na pieczątki – ,,Książka – stosuj codziennie”,
– zadania czytelnicze na każdy miesiąc.
Na aktywnych czytelników czekają dyplomy ,,Czytam codziennie” , niespodzianki książkowe oraz gadżety promujące naszą Bibliotekę.
Za realizację ,,Książkowego NIEKALENDARZA” odpowiada Kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje i oprawę graficzną wykonało Studio Sarna. Kampania jest częścią kampanii edukacyjnej promującej czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju 2.0 na lata 2021-2025.
IV
Tydzień Bibliotek trwał od 8 do 15 maja.
Tydzień Bibliotek realizowany jest pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku. Ogólnopolska akcja jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek. Głównym założeniem Programu jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem: ,,Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka! ” Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.
W uzasadnieniu wyboru hasła, czytamy:
,,Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.”
Tydzień Bibliotek to doskonała okazja do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Podczas naszych spotkań z dziećmi bywa głośno i radośnie. Pląsamy, czytamy, rozmawiamy i wzajemnie się słuchamy. Nasze lekcje biblioteczne z dziećmi przynoszą widoczne rezultaty, biblioteka od rana do późnego popołudnia pełna jest dzieci! W samym tylko tygodniu bibliotek w lekcjach bibliotecznych w siedzibie naszej biblioteki uczestniczyło ponad 180 dzieci.
Również najnowszy raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce, w 2022 roku, opublikowany przez Bibliotekę Narodową napawa optymizmem. Listopadowe badanie dokumentuje wzrost zainteresowania książkami wśród osób w wieku 15–18 lat, które wracają do czytelniczych praktyk sprzed pandemii: czytelnikami książek było 72% badanych nastolatków (60% w 2021 roku). 18% było intensywnymi czytelnikami, deklarowało czytanie 7 i więcej książek. Oznacza to duży wzrost z 5% w 2021 roku. Wspaniale, oby tak dalej!