Witamy na naszej stronie internetowej

Biblioteki Samorządowej Gminy Tokarnia

Zapraszamy na czerwcową audycję w Radiu AIN KARIM


43 wyświetleń | 22 czerwca 2023 | Aktualności | Mniej niż 5 minuty czytania


Serdecznie zapraszamy do wysłuchania dzisiejszej audycji Pana Mariana Cieślika eMKa Magazyn Kulturalny na falach radia AIN KARIM (104,4 FM).

Gościnnie, jak co kwartał w dzisiejszej audycji wystąpią wasze bibliotekarki z Biblioteka Samorządowa Gminy Tokarnia

Spotykamy się przed dzisiaj (22 czerwca 2023r.) o godzinie 19:00

W audycji m.in.:

I

Ostatnie badania GUS za 2022 r. są bardzo optymistyczne :

wzrosła liczba odwiedzin bibliotek o 18%;

wzrosła liczba czytelników o 6%;

wzrosła liczba udostępnień na miejscu o 51%.

biblioteczne księgozbiory powiększyły się aż o 51,1% ,

zorganizowano o 51,2% więcej imprez stacjonarnych, które zgromadziły o 56,7% więcej uczestników.

Nasze rodzime statystyki również potwierdzają procentowy wzrost powyższych wskaźników Oby tak dalej

II

Nasza Biblioteka realizuje Program  Instytutu Książki ,,Mała książka – wielki człowiek” uznawany za prawdziwą największą akcje bookstartową w Polsce, wychowującą nowe pokolenia czytelników. W ramach kampanii społecznej Mała Książka Wielki Człowiek promowane są korzyści wynikające ze wspólnego , rodzinnego czytania od pierwszych miesięcy życia. Przypomnę tylko krótko na czym polega projekt:

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4–6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Do dnia dzisiejszego w naszej Bibliotece obdarowaliśmy wyprawką czytelniczą ok 460  małych – wielkich czytelników. Jesienią rusza kolejna odsłona Programu edycja 2023/2024, serdecznie zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej , Facebooka.

III

Nasza Biblioteka włączyła się w akcję czytelniczą NPRCz 2.0 – Książkowy NIEKALENDARZ z wyzwaniami czytelniczymi na każdy miesiąc.

Wyzwanie czytelnicze na każdy miesiąc, to świetna inspiracja do nowych czytelniczych przygód! Co miesiąc publikujemy Karty- na każdy miesiąc inne zadania, które zachęcą do odwiedzenia naszej Biblioteki i sięgnięcia po książkę.

Wyzwania czytelnicze to inspiracje, aktywności z książką, najważniejsze literackie rocznice.

Dodatkowo, by zachęcić dzieci   do codziennego czytania, wprowadziliśmy czytelniczą kartę na pieczątki. Zachęcamy wszystkich czytelników, w każdym wieku do wzięcia udziału w wyzwaniu dotyczącym czytania. Czytaj codziennie przez co najmniej siedem minut.

W naszej Bibliotece czekają na czytelników materiały w ramach akcji Książkowy NIEKALENDARZ:

-Karty na pieczątki – ,,Książka – stosuj codziennie”,

– zadania czytelnicze na każdy miesiąc.

Na aktywnych czytelników czekają dyplomy ,,Czytam codziennie” , niespodzianki książkowe oraz gadżety promujące naszą Bibliotekę. 

Za realizację ,,Książkowego NIEKALENDARZA” odpowiada Kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje i oprawę graficzną wykonało Studio Sarna. Kampania jest częścią kampanii edukacyjnej promującej czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju  2.0 na lata 2021-2025.

 IV

Tydzień Bibliotek trwał od 8 do 15 maja.

Tydzień Bibliotek realizowany jest pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku. Ogólnopolska akcja jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek. Głównym założeniem Programu jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem: ,,Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka! ” Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.

W uzasadnieniu wyboru  hasła, czytamy:

,,Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.”

Tydzień Bibliotek to doskonała okazja do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Podczas naszych spotkań z dziećmi bywa głośno i radośnie. Pląsamy, czytamy, rozmawiamy i wzajemnie się słuchamy. Nasze lekcje biblioteczne z dziećmi przynoszą widoczne rezultaty, biblioteka od rana do późnego popołudnia pełna jest dzieci! W samym tylko tygodniu bibliotek w lekcjach bibliotecznych w siedzibie naszej biblioteki uczestniczyło ponad 180 dzieci.

Również najnowszy raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce, w 2022 roku, opublikowany przez Bibliotekę Narodową napawa optymizmem. Listopadowe badanie dokumentuje wzrost zainteresowania książkami wśród osób w wieku 15–18 lat, które wracają do czytelniczych praktyk sprzed pandemii: czytelnikami książek było 72% badanych nastolatków (60% w 2021 roku). 18% było intensywnymi czytelnikami, deklarowało czytanie 7 i więcej książek. Oznacza to duży wzrost z 5% w 2021 roku. Wspaniale, oby tak dalej!

Przeczytałeś? Udostępnij!

Najnowsze aktualności


Ferie w BIBLIOTECE już za nami!
Ranking Czytelników-2023
Rodzinne czytanie- ,,Ranking czytelników 2023″WYSZUKAJ:

BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 12:00

KONTAKT Z NAMI

tel.: 12 274 70 09
e-mail: bibliotekabs@gmail.com