Witamy na naszej stronie internetowej

Biblioteki Samorządowej Gminy Tokarnia

Tydzień Bibliotek


55 wyświetleń | 9 maja 2023 | Aktualności | Mniej niż 3 minuty czytania


Tydzień Bibliotek trwa od 8 do 15 maja.

Tydzień Bibliotek realizowany jest pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku. Ogólnopolska akcja jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek. Głównym założeniem Programu jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzimy pod hasłem: ,,Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka! ” Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.

W uzasadnieniu wyboru  hasła, czytamy:

,,Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.”

Tydzień Bibliotek celebrujemy również w naszej Bibliotece. Staramy się wsłuchiwać w potrzeby  czytelników.  Dbamy o przyjazną atmosferę, która będzie zachęcała do kolejnych odwiedzin. Niepostrzeżenie, pozytywnie uzależniamy naszych czytelników od ulubionej literatury.

Tydzień Bibliotek to doskonała okazja do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Podczas naszych spotkań z dziećmi bywa głośno i radośnie. Pląsamy, czytamy, rozmawiamy i wzajemnie się słuchamy. Wszystkich czytelników, którzy wśród regałów z książkami szukają chwili spokoju, ciszy i relaksu serdecznie przepraszamy. Cel jest szczytny, wszak wiadomo, ,,że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”. Nasze lekcje biblioteczne z dziećmi przynoszą widoczne rezultaty, biblioteka od rana do późnego popołudnia pełna jest dzieci!

Również najnowszy raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce, w 2022 roku, opublikowany przez Bibliotekę Narodową napawa optymizmem. Listopadowe badanie dokumentuje wzrost zainteresowania książkami wśród osób w wieku 15–18 lat, które wracają do czytelniczych praktyk sprzed pandemii: czytelnikami książek było 72% badanych nastolatków (60% w 2021 roku). 18% było intensywnymi czytelnikami, deklarowało czytanie 7 i więcej książek. Oznacza to duży wzrost z 5% w 2021 roku. Wspaniale, oby tak dalej!

Dzisiaj w naszej Bibliotece gościliśmy ,,Misie” z Samorządowego Przedszkola w Tokarni. Dzieciaki pod opieką Pani Karoliny i Pani Emilii, przygotowały dla nas wspaniały prezent. Samodzielnie przygotowały laurkę w formie książki z najserdeczniejszymi życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza.  Bardzo dziękujemy za podarunek i wspólnie spędzony czas w towarzystwie książek!

Przeczytałeś? Udostępnij!

Najnowsze aktualności


Prezent od Wydawnictwa INEDITA.
Wakacyjna niespodzianka…
Darmowe kody do Aplikacji Empik Go i Platformy Legimi.WYSZUKAJ:

BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 12:00

KONTAKT Z NAMI

tel.: 12 274 70 09
e-mail: bibliotekabs@gmail.com