Witamy na naszej stronie internetowej

Biblioteki Samorządowej Gminy Tokarnia

Czas podsumowań. Jaki był 2022 rok?


32 wyświetleń | 21 stycznia 2023 | Aktualności | Mniej niż 9 minuty czytania


Ustalając roczny plan pracy biblioteki, w zakresie promocji czytelnictwa, staramy się jak największą liczbę działań kierować do czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Pamiętajmy jednak, że dzieci same, bez pomocy rodziców i opiekunów nie są wstanie samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Tym bardziej cieszy nas fakt, że już po raz drugi nasza biblioteka  przystąpiła do realizacji nowej odsłony kampanii Instytut Książki – ,,Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna edycja skierowana jest do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, co ważne również tych, które brały udział w poprzedniej edycji. Mamy także wyprawki czytelnicze dla dzieci w języku ukraińskim.

W tym roku w skład Wyprawki Czytelniczej wchodzi ,,Krasnal w Krzywej Czapce”, wyjątkowa książka, która powstała specjalnie na potrzeby tegorocznej odsłony kampanii ,,Mała książka- wielki człowiek”. Autorem tej niezwykłej, pełnej przygód opowieści jest Pan Wojciech Widłak. Książka dodatkowo wzbogacona jest o piękne ilustracje autorstwa Pani Aleksandry Krzanowskiej. Również na rodziców czeka mała niespodzianka. Broszura ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece”, która podpowie rodzicom jak rozbudzić  w dziecku pasję do czytania.

Na dzieci w wieku przedszkolnym, które nie brały udziału w poprzedniej edycji Projektu, czekają dwie różne Wyprawki Czytelnicze: ,,Krasnal w krzywej czapce” oraz ,,Pierwsze czytanki dla…”. Gorąco zachęcamy do  wzięcia udziału w akcji  MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK realizowanej w naszej bibliotece!

Również majowe święta ważne dla biblioteki obchodziliśmy w towarzystwie najmłodszych czytelników.

Tegoroczny Dzień Bibliotekarza i Bibliotek świętowaliśmy  wraz z dzieciakami z Samorządowego Przedszkola w Tokarni.

Dzieci obejrzały spektakl pt. ,,Magiczna księga” przygotowany przez artystów Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa. Uśmiechom i brawom nie było końca. Wszyscy, wspólnie świetnie się bawiliśmy.

Spektakl ,,Magiczna księga” w wesoły i przystępny sposób przekonał dzieci, że czytanie książek może być bardzo dobrą i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Tegoroczne hasło TYGODNIA BIBLIOTEK brzmiało:

,,Biblioteka- świat w jednym miejscu”. Przez cały tydzień w naszej bibliotece organizowaliśmy lekcje biblioteczne, spotkania z dziećmi o różnej tematyce. Obchody tygodnia bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem z dziećmi z kl. I ze szkoły podstawowej nr 1 w Tokarni. Spotkanie otworzył nasz gość specjalny, Pan Wójt Marek Kluska, który od pierwszych chwil spotkania odnalazł z dzieciakami wspólny język.

W sumie w tygodniu bibliotek odbyły sie spotkania w naszej bibliotece z dziećmi z kl. I ze Sz. P. nr 1 w Tokarni, odwiedziły nas ,,Słoneczka” i ,,Jeżyki” z Przedszkola Samorządowego w Tokarni, dwie grupy dzieci z Przedszkola w Krzczonowie, dzieci  oddziału 0 ze Sz. P. w Bogdanówce.

W tygodniu Bibliotek nasza biblioteka prowadziła również zajęcia biblioteczne dla dzieci w Niepublicznym Przedszkolu Akademia Dziecka w Skomielnej Czarnej.

W sumie w spotkaniach zorganizowanych przez nas z okazji Tygodnia bibliotek oraz w święcie Bibliotekarza i Bibliotek brało udział ok 200 dzieci w wieku przedszkolnym.

 Promocje czytelnictwa prowadzimy również w formie spotkań tematycznych, tzw. lekcji bibliotecznych, w okresie pierwszego półrocza oprócz spotkań z okazji tygodnia bibliotek, zorganizowaliśmy w naszej Bibliotece 6 lekcji bibliotecznych, w których brało udział ok. 160 dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto nasza biblioteka prowadziła zajęcia biblioteczne wyjazdowe w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Bogdanówce i w Szkole Podstawowej nr 2 w Tokarni. Pozdrawiamy serdecznie wszystkie: Skrzaty, Słoneczka, Jeżyki, Kropelki, Rybki i wszystkie wspaniałe dzieciaki, z którymi mamy zaszczyt pracować podczas naszych spotkań.

Konkursy organizowane w naszej bibliotece, o których warto wspomnieć to:

– Konkurs z okazji z Światowego  Dnia Poezji , który przypada 21 marca. Na dzieciaki w naszej Bibliotece czekało poetyckie wyzwanie. W roli głównej piękne, kolorowe, wesołe wiersze dla dzieci. Poetycki challenge. Dzieci zabierały z naszej biblioteki pięknie przyozdobione listy, w których znajdowały się wiersze polskich poetów. Dzieci miały za zadanie narysować jednego lub kilku bohaterów wiersza. Postaraliśmy się nagrodzić wszystkich uczestników wyzwania. Prace dzieci można było podziwiać w naszej Bibliotece oraz na Facebooku.

– Kolejny konkurs został przez nas zorganizowany z okazji  Dnia Książki dla Dzieci, który przypadał 2 kwietnia. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie zakładki do książki, która swoją tematyką nawiązywałaby do bohaterów ulubionych książek. Wpłynęło 41 prac konkursowych. Zakładki były piękne , postaraliśmy się nagrodzić wszystkich uczestników, zorganizowaliśmy również wystawę prac konkursowych.

– W okresie wakacyjnym zorganizowaliśmy konkurs dla dorosłych czytelników. Był to konkurs fotograficzny ,, OGRODOWE CZYTANIE “ pod hasłem: ,,Jeśli posiadasz ogród i bibliotekę, jesteś w posiadaniu wszystkiego.” – Cyceron.

W okresie wakacyjnym w ramach akcji czytelniczej ,,Paszport czytelniczy” zaprosiliśmy w podróż do literackiej krainy fantazji dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

W ramach akcji czytelniczej w podróż z naszą biblioteką wyruszyło 25 podróżników, którzy najszybciej zgłosili się do akcji. Młodzi podróżnicy świetnie się bawili podczas wakacji w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów książkowych. Na wszystkich młodych podróżników, którzy bezpiecznie dotarli do mety  czekały dyplomy i nagrody książkowe.

Wrzesień to miesiąc, w którym przystąpiliśmy do realizacji Projektu  ,,Kliszczacka  gimnastyka języka – spotkanie z legendą kliszczacką”.

Nasz projekt  realizowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji NPRCz 2.0. na lata 2021-2025 w ramach Projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach – ,,BIBLIOTEKA BLIŻEJ”. Projekt został wyłoniony do realizacji w procedurze konkursowej na inicjatywę oddolną.

Celem Projektu było promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, przy wykorzystaniu elementów kultury lokalnej. Honorowym Patronem Projektu był Wójt Gminy Tokarnia, Pan Marek Kluska. O projekcie pisaliśmy dużo na naszej stronie (www.bibliotekatokarnia.pl). Chcę tylko przypomnieć, że produktem finalnym Projektu było słuchowisko radiowe ,,Nieproszony gość” według scenariusza i reżyserii Pan Leszka Zdunia. Realizatorem słuchowiska jest Pan Józef Zięba. Adaptacja radiowa legendy ,,Przez dziurkę od klucza” oraz ,,Psoty topielca” powstała na bazie książki Pana Mariana Cieślika ,,Kliszczaków legendy, podania, opowieści…” W słuchowisku udział wzięli uczniowie z kl. VI ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Piotra Palucha ze Skomielnej Czarnej.
Opiekunem grupy był Pan Ryszard Jankoś, wychowawca klasy to Pani Aleksandra Pandyra.
Nasza młodzież była bardzo zdyscyplinowana, w sobotę, w wolny od zajęć dydaktycznych dzień, przeznaczony tak naprawdę na odpoczynek, wszyscy, w komplecie stawili się na nagranie słuchowiska. Miło było patrzeć na ich uśmiechnięte twarze.  Szóstoklasiści spędzili czas aktywnie, poznali nowe formy pracy i świetnie się bawili w swoim towarzystwie. Zapraszamy do posłuchania słuchowiska, młodzież spisała się na medal! Słuchowisko dostępne jest na stronie internetowej Biblioteki SG Tokarnia oraz na stronie Radia Ain Karim.

W 2022 roku nasza biblioteka złożyła wniosek w trybie konkursowym do programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Bibliotekę Narodową: NPRCZ 2.0 na lata 2021-2025, Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunek interwencji 1.1. – Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. Uzyskana przez nas kwota  dofinansowania na zakup książek i zdalny dostęp do wydawnictw wyniosła 15 tys. zł.

Kolejny wniosek, złożony przez naszą bibliotekę w procedurze konkursowej, który został rozpatrzony pozytywnie to Program Instytutu Książki ,,Kraszewski. Komputer dla bibliotek”.

 W ramach Programu nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości: 11 313,00 zł. Przewidziana na etapie wniosku całkowita kwota wydatków wraz z wkładem własnym, który zapewnił nam Wójt Gminy Tokarnia, na realizację zadania wynosi: 13 310,00 zł. Środki w całości zostaną przeznaczone na  modernizację sprzętu informatycznego w Bibliotece.

Warto również wspomnieć, że nasi czytelnicy oprócz dostępu do serwisu książek on-line Legimi ,,Czytanie bez limitu” oraz Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, uzyskali   od maja 2022 roku możliwość skorzystania z nowej usługi bibliotecznej w formie dostępu do aplikacji Empik Go. Przystąpiliśmy do konsorcjum bibliotek publicznych z terenu Małopolski, którego inicjatorem jest Wojewódzka Biblioteka w Krakowie. Bardzo zależało nam na zawarciu umowy, gwarantującej naszym czytelnikom dostęp do Aplikacji Empik Go, gwarantującej dostęp  do 31 tys. e-booków, 25 tys. audiobooków i podcastów.

Trzeba przyznać, że powszechna dostępność i atrakcyjność wirtualnego świata w postaci gier komputerowych, Internetu, filmów i bajek na różnego rodzaju nośnikach, nie sprzyja czytelnictwu wśród najmłodszych. Czy książki w swojej treści i formie przestały być dla dzieci atrakcyjne? Zdecydowanie NIE!

Dzieci, nie dokonują samodzielnych wyborów. To na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za wybory naszych dzieci. Bardzo ważne jest zaszczepienie nawyku czytania tak, aby stał się potrzebą. Jest to inwestycja, która zwróci się z procentem.

Czytanie poszerza horyzonty, buduje wyobraźnie, wzmacnia pewność siebie, wzbogaca słownictwo, podnosi samoocenę, jest źródłem wiedzy i kluczem do samorealizacji.

,,Książka jest pięknym mostem między światem rzeczywistym a literaturą. Żeby dziecko odkryło, jakie bogactwo kryje się w słowie pisanym, potrzebuje dorosłego – towarzysza, który pomoże mu odkryć ten niezmierzony, arcyciekawy i jedyny w swoim rodzaju świat wyobraźni. Potrzebuje Ciebie!,, – Małgorzata Swędrowska, ,,Jak zainteresować najmłodszych czytaniem literatury?”

Książki mają super moc! Kochani rodzice, opiekunowie przyprowadzajcie dzieci do Biblioteki!

Początek roku to czas podsumowań, sprawozdań statystyk.

Cieszymy się, że byliście z nami w 2022 roku.

Statystycznie, pod względem wypożyczeń było bardzo dobrze. Staramy się  uzupełniać księgozbiór biblioteki na bieżąco.  

Stan księgozbioru: 16 365,

liczba czytelników: 1 239,

liczba odwiedzin: 9 299,

liczba wypożyczeń (bez prasy i zdalnego dostępu): 19 228.

Najwięcej czytaliśmy w:

VII: 1 882,

VIII: 1 782,

II: 1 694.

Można wnioskować, że wakacje i ferie to czas nadrabiania zaległości czytelniczych.

Ferie zimowe zbliżają się dużymi krokami zapraszamy do odwiedzenia naszej BIBLIOTEKI.

Przeczytałeś? Udostępnij!

Najnowsze aktualności


CZERWIEC letniej magii , kolejna kartka z ,,Książkowego NIEKALENDARZA”  
Uwaga- świąteczna zmiana organizacji pracy!
Klasa I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Marusarza w Tokarni nr 2 z wizytą w BIBLIOTECE.WYSZUKAJ:

BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 12:00

KONTAKT Z NAMI

tel.: 12 274 70 09
e-mail: bibliotekabs@gmail.com