Witamy na naszej stronie internetowej

Biblioteki Samorządowej Gminy Tokarnia

Artykuł Biblioteki SG Tokarnia w Biuletynie Informacyjnym Gminy Tokarnia.


14 wyświetleń | 14 kwietnia 2022 | Aktualności | Mniej niż 6 minuty czytania


Czas na podsumowanie roku w Bibliotece Samorządowej Gminy Tokarnia.

Za nami kolejny rok pracy w rzeczywistości kreowanej przez pandemie. Nasza Biblioteka pozostawała otwarta na obsługę czytelników przez całe 12 miesięcy, 6 dni w tygodniu, przy zachowaniu zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

W 2021 roku liczba czytelników zarejestrowanych i aktywnie wypożyczających wyniosła: 929. W stosunku do 2020 r. zanotowaliśmy wyraźny wzrost czytelnictwa, bowiem liczba czytelników w poprzednim roku wynosiła 746. Najwięcej czytelników pozostaje w grupie wiekowej: 6-12 lat (270 czytelników) oraz w wieku 25-44 l. (173 czytelników). Najmniej osób czytających stanowią osoby w wieku: 20-24 l. (31 czytelników) Najstarsza aktywnie wypożyczająca osoba ma 94 l., najmłodsza niespełna 2 latka.

Nasi czytelnicy wypożyczyli w ciągu całego roku:14 tys. 829 książek. Tu również odnotowaliśmy wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 5 tys.232 wypożyczenia więcej. Najbardziej pracowity miesiąc w minionym roku to lipiec, liczba wypożyczeń wynosiła: 1524. Bardzo nas cieszy wzrost zainteresowania naszą ofertą w lokalnej społeczności. W 2022 roku w okresie pierwszych 2 miesięcy wypożyczyliśmy: 3 tys.294 książki, średnia dzienna, liczba wypożyczeń w lutym wyniosła: 70,6 książek.  

Liczba odwiedzin w 2021 roku w naszej Bibliotece wyniosła: 6 tys.281. Ze względu na ograniczony dostęp do miejsc w czytelni w okresie pierwszego półrocza, spowodowany pandemią, liczba ta nie jest duża. Dla porównania liczba odwiedzin w lutym 2022 roku wyniosła: 617.     

Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany. W 2021 nasza Biblioteka złożyła wniosek w procedurze konkursowej na dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 15000 tys. to kwota dofinansowania w 2021 roku uzyskana przez naszą Bibliotekę w ramach dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W 2021 roku nasz księgozbiór powiększył się o 1.261 książek. Cały księgozbiór Biblioteki na dzień 31.12.2021 roku wyniósł: 15 tys. 644 książki. Na regałach bibliotecznych  dostępne są pozycje laureatów Literackiej Nagrody Nobla, Literackiej Nagrody Nike, książki laureatów nagrody ,,Paszporty” Polityki, Bestsellery Empiku, laureatów festiwalu Najlepsza Książka Górska. Posiadamy również stale aktualizowany księgozbiór literatury dziecięcej i młodzieżowej. W minionym roku najwięcej wypożyczano  beletrystyki, było to 8158 wolumenów. Literatury dziecięcej:  5447. Literatury popularno naukowej: 1197 wolumenów.

Prócz księgozbioru w naszej Bibliotece znajdziecie czasopisma o różnej tematyce, przykładowo: Dziennik Polski, Mój Piękny Ogród, Focus,  Świerszczyk, Zwierciadło, Gazetę Senior. Są również dostępne archiwalne numery różnych czasopism oraz czasopisma o tematyce religijnej, przekazane przez naszych czytelników.

Od 1 lipca 2021 r. Czytelnicy naszej Biblioteki mają możliwość korzystania z serwisu książek on-line Legimi „Czytanie bez limitu” .  Korzystanie z serwisu książek on-line Legimi możliwe jest dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie w ramach  udziału  w grupowym zakupie dostępu do publikacji elektronicznych świadczonych przez firmę Legimi „Czytanie bez limitu”. W 2021 roku liczba sesji w ramach korzystania ze zbiorów elektronicznych dostępnych zdalnie, wyniosła: 86, liczba pobranych dokumentów: 155. W celu uzyskania kodu dostępu należy przyjść do Biblioteki lub wysłać wiadomość z adresu e-mail podanego w karcie zapisu na adres: bibliotekabs@gmail.com w treści podając imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej lub datę urodzenia.

W 2021 roku w naszej Bibliotece organizowaliśmy również konkursy, spotkania oraz akcje czytelnicze, w których wzięło udział 167 osób. Ze względu na ograniczenia tzw. pandemiczne, które nie pozwalały na organizację spotkań w naszej czytelni,  nie jest to zadawalająca liczba, choć znacznie przewyższa, pod względem liczby uczestników rok 2020.

Każdy użytkownik Internetu może korzystać z funkcji przeglądania katalogu naszej Biblioteki. Katalog internetowy jest dostępny automatycznie, spełnia najnowsze wymagane standardy wyszukiwarek. A co najważniejsze jest dostępny  24h przez 7 dni w tygodniu. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej (www.bibliotekatokarnia.pl), w zakładce Biblioteka on – line  znajduje się dostęp do naszego katalogu. W 2021 roku, przy wykorzystaniu zdalnego dostępu do systemu , zarezerwowano: 284 pozycje. W ciągu minionego roku, strona biblioteki miała ok 20 tys. odsłon.

Biblioteka Samorządowa Gminy Tokarnia ze swoją ofertą kulturalną cyklicznie  gościła na falach radia AIN KARIM (104,4 FM) w autorskiej audycji Pana Mariana Cieślika eMKa Magazyn Kulturalny. Zachęcamy do śledzenia naszej witryny  na Facebooku, gdzie znajdują się najbardziej aktualne informacje z życia Biblioteki.

Od października 2021 roku w naszej Bibliotece trwa Projekt realizowany przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo ,,Mała książka – wielki człowiek”.

Dzieci w wieku przedszkolnym (3-6l./ urodzone w latach: 2015/2018), które odwiedzą naszą Bibliotekę otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej : książkę ,,Pierwsze czytanki dla..” dostosowane pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Bardzo się cieszymy, że nasza Biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne ,,Mała książka – wielki człowiek”. Bezpośrednie korzyści z udziału w projekcie, owocują wzrostem liczby małych czytelników oraz możliwością promocji czytelnictwa we wszystkich placówkach wychowania przedszkolnego.

Dziękujemy wszystkim życzliwym mieszkańcom, naszym czytelnikom, organizatorowi Biblioteki -Wójtowi Gminy Tokarnia oraz Radzie Gminy. Bez wsparcia tych wszystkich osób nie moglibyśmy spełniać podstawowych zadań statutowych Biblioteki, którym jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych.   

Dla wielu rodzin, wizyta w Bibliotece stała się comiesięcznym, cotygodniowym, a nawet codziennym rytuałem. Wójt Gminy Tokarnia Marek Kluska, przewodnicząca rady gminy Jolanta Milewska

(…)Czytanie rozwija, zbliża i łączy. Misja książki nie kończy się na ostatniej stronie, oddziaływanie jej jest długofalowe, a wspomnienie dziecięcej lektury często towarzyszy przez lata. Kultura czytania razem jest nie tylko szlachetną tradycją, lecz także spoiwem międzypokoleniowym.(…) Dorota Bełtkiewicz, ,,Bliżej książki, bliżej siebie”, cytat pochodzi z publikacji wydanej w ramach projektu Najmłodsi Małopolanie Lubią Czytanie, Wydawca: Województwo Małopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy udziale Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Kraków, 2021.

                                                                                        Dyrektor Biblioteki- mgr Anna Słonina

Przeczytałeś? Udostępnij!

Najnowsze aktualności


CZERWIEC letniej magii , kolejna kartka z ,,Książkowego NIEKALENDARZA”  
Uwaga- świąteczna zmiana organizacji pracy!
Klasa I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Marusarza w Tokarni nr 2 z wizytą w BIBLIOTECE.WYSZUKAJ:

BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 12:00

KONTAKT Z NAMI

tel.: 12 274 70 09
e-mail: bibliotekabs@gmail.com