Witamy na naszej stronie internetowej

Biblioteki Samorządowej Gminy Tokarnia

,,Tata Też Czyta” to ważne hasło!


16 wyświetleń | 17 czerwca 2024 | Aktualności | Mniej niż 3 minuty czytania


15 maja 2024 r. Fundacja Powszechnego Czytania wraz z Wydawnictwem Tatarak ruszyła z kolejną odsłoną programu Tata Też Czyta. Honorowy patronat nad projektem sprawuje Biblioteka Narodowa.

Celem akcji jest zachęcenie mężczyzn, tatusiów, dziadków, braci, wujków, opiekunów by częściej sięgali po książki i czytali zarówno sami jak i dzieciom.

Otóż najnowsze badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową pokazują, że tylko 36% mężczyzn sięga po książki (gdy tymczasem w środowisku kobiet ten odsetek wynosi 50%).

Ideą takich Programów jak Tata też czyta jest włączenie książki w kanon tzw. męskich atrybutów dających wolność, poczucie samorealizacji i rozwoju.  Minęły już czasy kiedy Panowie podkreślali swoją odrębność zakupem sportowego samochodu czy samotną wyprawą w dziewicze stepy. To oczywiście nic złego, posiadanie pasji raczej zawsze bywa rozwojowe.  

W życiu jednak cenimy mężczyzn empatycznych, rodzinnych, dbających o potrzeby wszystkich członków rodziny, którzy czynnie uczestniczą w procesie wychowania dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania promuje książkę jako jeden z pomysłów na pielęgnację męskiej wolności i osiągnięcie samorealizacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie książki są stabilnymi atrybutami prawdziwie wolnego człowieka.

Fundacja Powszechnego Czytania oraz wydawnictwo Tatarak jako inicjatorzy Projektu Tata Też Czyta, próbowali ustalić dlaczego tak się dzieje, że mężczyźni czytają mniej niż kobiety. Utarła się taka obiegowa opinia, że czytanie jest niemęskie, często przeciwstawia się sport jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, a przecież dobrze jest rozwijać się wszechstronnie. Wiadomo, że na dzień dzisiejszy w Polsce chłopcy i mężczyźni czytają dużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Brakuje męskiego wzorca czytelnika-warto to zmienić!

W ramach Projektu Tata Też Czyta 2024 powstała publikacja , dostępna również on-line ,,Super moc książek #Tata Też Czyta”. Treści zawarte w publikacji oparte są na badaniach z wielu dziedzin nauk społecznych. Oprócz tego, że dowiemy się z niej jak zaznajamiać dziecko z książkami, KIEDY, CO, JAK czytać z dzieckiem. W publikacji znajdziemy również 34 pozycje książkowe rekomendowane przez polskich wydawców literatury dziecięcej z podziałem na grupy wiekowe. Broszura dostępna jest nieodpłatnie w wersji e-booka do ściągnięcia na stronie www.TataTezCzyta.pl.

Do naszej Biblioteki trafiły w ostatnim czasie książki dla dzieci oznaczone #TataTeżCzyta, które będziemy promować na stronie internetowej oraz polecać  czytelnikom. Naszym gościem honorowym, który doskonale rozumie inicjatywę Projektu Tata Też czyta jest Pan Wójt Marek Kluska, który w ramach promocji Programu  przeczytał dzieciakom w naszej bibliotece jedną z książek opatrzonych rekomendacją #TataTezCzyta 2024.

,,Istnieją dziesiątki badań z różnych ośrodków i dziedzin, które jasno wykazują, że czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości. Czytanie wyposaża nas w kompetencje, które sprawiają, że rozumiemy wybory, których dokonujemy, że potrafimy szukać opcji, odpowiedzi, analizować otaczającą nas rzeczywistość. Czytanie to sprawczość i przedsiębiorczość, czyli… właśnie wolność! “

Cytat pochodzi z artykułu ,, Wiosną 2024 #Tata też czyta”, który 17 maja ukazał się na stronie  Wydawnictwa Nowa Era.

Przeczytałeś? Udostępnij!

Najnowsze aktualności


Prezent od Wydawnictwa INEDITA.
Wakacyjna niespodzianka…
Darmowe kody do Aplikacji Empik Go i Platformy Legimi.WYSZUKAJ:

BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 12:00

KONTAKT Z NAMI

tel.: 12 274 70 09
e-mail: bibliotekabs@gmail.com